WRC uit Zuid-Afrika wint Best Practice Award 2025 voor terugwinning van grondstoffen uit water

Tijdens de IWA-conferentie over Resource Recovery in Leeuwarden werd op 22 mei 2025 de Water Research Commission (WRC) uit Zuid-Afrika bekroond met de Best Practice Award. Deze prijs, die dit jaar voor de vijfde keer werd toegekend, is een gezamenlijk initiatief van de IWA Cluster on Resource Recovery from Water, AquaMinerals en Allied Waters. De award wordt uitgereikt aan een organisatie die op inspirerende wijze werk maakt van terugwinning van grondstoffen uit water.

Een integrale benadering van water- en grondstofefficiëntie

De WRC ontwikkelde technologieën voor Water-Efficient Sanitation (WESS) en Non-Sewered Sanitation (NSS): sanitatie-oplossingen die niet afhankelijk zijn van een rioolstelsel, maar afvalwater ter plekke zuiveren en hergebruiken. Deze systemen combineren biologische en elektrochemische processen met innovatieve toepassingen zoals de terugwinning van nutriënten als meststof, productie van biogas en de inzet van zonnepanelen voor energieopwekking.

De essentie van het concept – water besparen, grondstoffen terugwinnen en duurzame energie opwekken – is op een toegankelijke manier in beeld gebracht in een korte film.
Daarin is goed te zien hoe deze aanpak werkt in de praktijk, op plekken als scholen, informele nederzettingen en gemeenschappen verspreid over Zuid-Afrika.

De award als symbool van hergebruik

De bijbehorende plaquette is ontworpen door de Nederlands-Chinese kunstenares Nesie Junyi Wang. Ze bracht natuurlijke vormen aan op een keramische schijf, afgewerkt met een laag Kaumera – een biopolymeer dat ontstaat uit rioolwaterzuivering. Daarmee is het ontwerp niet alleen kunstzinnig, maar ook inhoudelijk sterk verbonden met het thema van de award.

De award werd in ontvangst genomen door Bongani Mnisi, voorzitter van het Breede-Olifants Catchment Management Agency. “Water is leven, sanitatie is waardigheid”, aldus Mnisi. “Wij geloven dat innovatie mensen én planeet moet dienen, met oplossingen die op de juiste plek een blijvend verschil maken.”

Van onderzoek naar praktijk

Onderzoek is vaak de eerste stap richting impact. Tijdens de conferentie werden tal van onderzoeksprojecten gepresenteerd, maar het winnende initiatief van WRC wist als geen ander onderzoek, techniek en praktijk te verbinden. “Een prachtig voorbeeld van een écht integrale benadering,” aldus prof. Ana Soares, voorzitter van de IWA Cluster Resource Recovery from Water.

Over de initiatiefnemers:

IWA (International Water Association) is het wereldwijde netwerk van waterprofessionals.
AquaMinerals ontwikkelt nieuwe toepassingen voor reststoffen uit de (drink)waterketen.
Allied Waters zet zich in voor de praktische implementatie van circulaire waterconcepten.